Domestic discipline
Definicji domowej dyscypliny jest wiele. Z uwagi na różnorodność relacji, które można zaliczyć do tego „ruchu”, można je różnie rozumieć. Najprościej ujmując, domowa dyscyplina to praktyki obejmujące fizyczne karanie pomiędzy dorosłymi. Są one oparte na konsensusie. Wikipedia w tej definicji zaznacza również, że relacja taka może odnosić się do innych praktyk partnerskich, w których istnieje uległość i dominacja.
Słownik „urban” definiuje domową dyscyplinę jako relacje prowadzoną/zarządzaną przez mężczyznę bądź kobietę gdzie Głowa domu ( The Head of the Household) odpowiada za osobę podległą mu (Taken in Hand). Osoba podległą przestrzega ustalonych zasad i ponosi konsekwencje za ich złamanie w postaci lania (spanking), pisania linijek lub stania w kącie. W porównaniu do relacji BDSM domowa dyscyplina nie obejmuje praktyk spankingu na tle seksualnym.
Jeszcze inna określa domową dyscyplinę jako relację, w której mąż/mężczyzna ma więcej władzy nad żoną/uległą (lub odwrotnie). Ustala on zasady, których druga strona musi przestrzegać i wyznacza karę za ich nie wykonywanie w celu zachowania zdrowej relacji i w pełni funkcjonującego gospodarstwa domowego jednocześnie chroniąc rodzinę. Osoba uległa w relacji zgadza się całkowicie na takie praktyki, a więc uznaje swoje miejsce i rolę jaka jej przypada.
“If you were to ask a dozen different Domestic Discipline couples what their definition of Domestic Discipline was, you would get a dozen very different, and very unique answers”
- Clint. 2011. A How-to Guide to Domestic Discipline Boot Camp. Learning Domestic Discipline
Tłum. „Gdybyś zapytał tuzin różnych par praktykujących domową dyscyplinę, jaka jest ich definicja dyscypliny domowej, otrzymasz tuzin bardzo różnych i bardzo unikalnych odpowiedzi.”
Władza HOH (The Head of the Household) polega na ustaleniu wszelkich zasad, które będą potrzebne do tworzenia odpowiedniej relacji. Dodatkowo osoba ta podejmuje większość decyzji dotyczących obojga partnerów lub stricte osoby mu podległej. Podtrzymuje on zatem pełną dyscyplinę w danym domu. Nie jest to tylko dyscyplina pod względem fizycznym. Może również przyjąć formę karania nie fizycznego w postaci stania w kącie, pisania linijek, karania słownego, płukania ust mydłem, utraty przywilejów itd. Wchodząc odrobinę głębiej w zadania osoby dominującej, nie polega ona tylko na tworzeniu zasad i karaniu. Jest to również kwestia bycia pewnym mentorem dla tej osoby, który w dany sposób ją wychowuje. Spotkałam się również z określeniem typu spanking life coach lub mentorship with extra motivation.
Najczęściej takie relacje są tworzone przez heteroseksualne pary, gdzie osobą dominującą, a więc HOH jest mężczyzna, a kobieta jest mu uległa. Mniejszość to pary, gdzie kobieta jest dominującą w relacji oraz pary homoseksualne.
Na gruncie współczesnych czasów taka relacja jest dużym krokiem, gdyż oddaje władze w ręce kogoś innego. Niektórzy mogliby powiedzieć, że jest to swoiste cofnięcie się do innych czasów biorąc pod uwagę istotność nowoczesności jaka panuje w obecnych relacjach. Z historycznego punktu widzenia takie praktyki były na porządku dziennym. Niestety nie odzwierciedlały współczesnej definicji czy raczej definicjom domowej dyscypliny. Co istotne podlegały pod przemoc w rodzinie i głównie zaliczane były do kar fizycznych (corporal punishment). Można wyróżnić kilka etapów w historii, które w jakimś stopniu zaliczają się do pewnego budowania się koncepcji takich relacji. Wiele przekładów między innymi wierzeń religijnych lub słowiańskich głosi istotę dyscypliny w domu i tak zwanego nie szczędzenia rózgi. Kodeks Hamurabiego przewidywał uległość żony względem męża. Dodatkowo mężczyzna mógł ukarać każdego członka domostwa za jakiekolwiek przewinienie. Prawo zwyczajowe w Anglii usprawiedliwiało bicie żony w celu zdyscyplinowania kijkiem nie grubszym niż kciuk jednocześnie mając na uwadze nie spowodowanie większych obrażeń (zasada kciuka). Pomimo, że oficjalnie nie ma zapisów prawnych, które dawałyby temu dowód, to według zapisów prawnika Blackstone’a w jego komentarzach do praw Anglii można przeczytać o istnieniu takiej zasady. Zasada kciuka miała swój epizod również w Stanach Zjednoczonych na gruncie orzeczenia sądu Missisipi, które stwierdzało, że mężczyzna ma prawo egzekwować dyscyplinę domową. Pod koniec XIX wieku nastąpiło w większości stanów zniesienie zasad prawa zwyczajowego odnoszącego się do dyscyplinowania żon. Zasada kciuka była również podnoszona w piśmiennictwie feministycznym. Można ją znaleźć między innymi w raporcie amerykańskiej komisji praw obywatelskich oraz w raporcie Senatu Stanów Zjednoczonych na temat ustawy o przemocy wobec kobiet.
Relacja BDSM a domowa dyscyplina to odrobinę inne ścieżki. Główną różnicą, która jest bardzo często podnoszenia to kwestia kar. W BDSM praktyki spankingu, czyli po prostu lania są najczęściej erotyczne i wiążą się z porządną dawką przyjemności. Oczywiście nie musi tak być w każdej relacji. Domowa dyscyplina natomiast skupia się na używaniu lania głównie do kar, które nie mają przynosić tej wielkiej błogości. Po za tym cały klimat jest wypełniony różnymi zabawami przynoszącymi ból. Jednakże, jak było już wyżej wspomniane, definicji domowej dyscypliny jest wiele, a co za tym idzie, każda z takich relacji będzie zawierała z sobie coś wyjątkowego. Kto wie, może nawet będzie łączyć te dwa obszary w odpowiedni sposób.
Krytyka domowej dyscypliny głownie opiera się na porównywaniu jej do przemocy domowej i nadużywania „władzy” przez osobę dominującą. Nie jest to relacja/związek dla każdego i wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń nie tylko ze strony osoby uległej. Dodatkowo pobudki spróbowania takich praktyk są różne i mogą obejmować chęć „powrotu do starych czasów”. Jednak nie oznacza to automatycznie pozwolenia na nadmierną dominację ze strony HOH. Oboje partnerzy muszą w pełni rozumieć, na co się decydują i w jakich granicach ta relacja będzie istnieć. Kluczem tak samo, jak w przypadku relacji BDSM jest zgoda.
Źródła:
https://pl.pinterest.com/pin/495958977693941742/
https://pl.pinterest.com/pin/855050679258854045/
https://pl.pinterest.com/pin/460493130620352144/
https://en.wikipedia.org/wiki/Rule_of_thumb
Travis, Melissa. Assume the position: Exploring discipline relationships. Georgia State University, 2013.
https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Domestic%20Discipline
https://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_discipline
https://badgirlsbible.com/domestic-discipline
Fajny artykuł :) w tym klimacie HoH jest jeszcze odmiana 1950 Household, z inspiracjami latami 50. :). Większość tych relacji wpisuje się w relacje z Total Power Exchange (totalna wymiana władzy), czasem są też miksowane z Gorean lub innymi inspiracjami i modelami.
OdpowiedzUsuńDzięki, że tu zaglądasz Orja! :)
Usuń